Bitcoin ve Kripto Parada Yeni Kriz Kapıda mı? Oytun Es

Yeni yılın son günlerini yaşarken kripto para ekosistemi olarak zor zamanları hala geride bırakabilmiş değiliz. Faiz artış süreçleriyle beraber düşüş trendine giren kripto paralar Luna ve Ftx kriziyle beraber 15 bin dolar baremine kadar geriledi. Şimdi akıllardaki tek soru bu geri çekilmeler 2023’de de devam edecek mi?

Açıkçası Bitcoin ve altcoinler açısından oldukça kötü geçen 2022 yılının aksine ben 2023 yılının olumlu geçeceğini düşünüyorum. Bunun da sebebi değişen makroekonomik dengeler. 2023 yılı ABD tarafında faiz artış hızında frene basılan bir yıl olacak.

Artık resesyonun tehlikesinin derinleşmesiyle beraber sürdürülebilir bir parasal sıkılaşma çok mümkün gözükmüyor. Bu da diğer piyasalara olduğu gibi Bitcoin ve tüm kripto para ekosistemine olumlu yansıyacaktır.

Ayrıca 2024 yılında Bitcoin madenci ödül yarılanması yaşanacağını da unutmamak gerek. Özellikle 2023’ün ikinci yarısı ve 2024 kripto paraların yukarı sert hamleler yaptığı süreçler olabilir.

Tabi ki burada da akıllara altcoinler geliyor. Bitcoin’in yukarı gittiği ortamda sert altcoin rallilerine de tanıklık edeceğiz. Şu anda unutulan birçok akım da o süreçte yeniden gündeme gelecektir.

Özellikle Metaverse tarafındaki kriptolardan yepyeni ataklar gelmesi muhtemel. Eski adıyla Facebook yeni adıyla Meta’nın ortaya koyduğu 10 yıllık Metaverse vizyonunu da bu çerçevede okumak gerek. Geçtiğimiz süreçte Metaverse kriptolarının yaptığı hamle sadece sürecin birinci dalgasıydı. Bunun arkasında birçok dalganın geldiğini göreceğiz.

Ancak tabi ki piyasada Bitcoin’e rağmen hiçbir şey olmuyor. 2023’le beraber yükseliş eğrisine giren Bitcoin altcoin piyasasına da can verecektir.

Oytun Es

Kripto Para Uzmanı