BM’den uyarı: Gazze’de nüfusun dörtte biri kıtlığın eşiğinde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BM Güvenlik Kurulu’nda “Silahlı Çatışmada Sivillerin Korunması” başlığı altında Gazze’de besin güvensizliğin oluşturduğu riskler tartışıldı.

BM Besin ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Müdür Yardımcısı Maurizio Martina, “Bugün Gazze halkı, çatışma nedeniyle vahim boyutta besin güvensizliği ve yüksek kıtlık riskiyle karşı karşıya.” ikazında bulundu.

Bunun temel nedenlerini ağır çatışmalarda artış, besine, temel hizmetlere ve hayat kurtarıcı yardımlara erişimde azalma ve insanların temel hizmetlerden mahrum bir biçimde yetersiz tesislere izole edilmesi olarak sıralayan Martina, Entegre Besin Güvenliği Basamak Sınıflandırması (IPC) ölçeğine nazaran Gazze’de 378 bin kişinin “felaket” olarak isimlendirilen 5. düzeyde yer aldığına dikkati çekti.

Martina, bunun 5 konuttan birine tekabül ettiğini belirterek, Gazze’de sivil altyapı, besin üretim ve dağıtım tesisleri ile sulama tesislerinin bir kısmının yok edildiğini, başkalarının ise çok ağır hasar aldığını ya da erişim bulunmadığını lisana getirdi.

İsrail’in 9 Ekim’den bu yana uyguladığı kuşatmanın besin eserleri, elektrik ve yakıtı ya büsbütün kestiğini ya da kısıtladığını kaydeden Martina, tıpkı vakitte su kısıtlamasının da sürdüğünü bildirdi.

Martina, 7 Ekim öncesine nazaran Gazze’deki su tedarikinin yüzde 7 seviyesine gerilediğini vurgulayarak,”Gazze’deki yeraltı suyunun yüzde 97’si insan tüketimine uygun değil.” diye konuştu.

Mevcut çatışma öncesinde Gazze’nin besin üretiminde kendine yettiğini tabir eden Martina, mevcut durumun bunu çok önemli seviyede yok ettiğini söyledi.

Gazze’nin kuzeyinde tarım üretiminin en uygun ihtimalle mayısta çökeceğini öngördüklerini aktaran Martina, “15 Şubat prestijiyle Gazze’deki mahsul alanlarının yüzde 54.8’i hasar görmüş durumda.” sözlerini kullandı.

Martina, çatışmaların durması ve insani yardımın ulaşımının sağlanmasının kıtlığı engellemek için gerekli adımlar olduğunun altını çizdi.

“GAZZE’DE NEREDEYSE NÜFUSUN TÜMÜ BESİN YARDIMINA MUHTAÇ”

Dünya Besin Programı (WFP) İcra Yöneticisi Yardımcısı Carl Skau, “Bugün Gazze’de neredeyse 2,2 milyonluk nüfusun tümü besin yardımına muhtaç.” dedi.

Skau, ateşkes mutabakatı olması halinde WFP’nin operasyonlarını genişletmeye hazır olduğunu belirterek, “Kıtlık riski, Gazze’ye temel besin eserlerinin kâfi seviyede sağlanamamasıyla artıyor.” formunda konuştu.

WFP’nin 18-19 Şubat’ta yardım konvoylarının hücuma uğradığını ve bunun akabinde Gazze’nin kuzeyine yönelik operasyonlarını şartlar elverene kadar askıya almayı kararlaştırdığını belirten Skau, “Gazze’nin kuzeyine giden çalışanlarımız, şartların felaket olduğunu bildirdi. Besin ve pak su çok hudutlu, gıdasızlık artıyor ve hastalık yaygın.” değerlendirmesinde bulundu.

Skau, Gazze’nin kuzeyine besin ve öbür insani yardım materyallerinin kâfi seviyede ulaştırılması için hemen adım atılması gerektiğini kaydetti.

Bunun için ise insani yardım çalışanları için inançlı çalışma ortamı sağlanmasının kaide olduğuna işaret eden Skau, tıpkı vakitte İsrailli yetkililerle yürütülen ikaz sisteminin uygulanması ve bağlantı ağının istikrarlı olması gerektiğini söyledi.

Skau, kıtlığı engellemek için çok daha fazla besin tedarikine muhtaçlık olduğunun altını çizerek, sıhhat dahil temel hizmetlerin tekrar inşa edilmesi gerektiğini bildirdi.

Bunları yalnızca BM Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRWA) yapabileceğine işaret eden Skau, BM Güvenlik Kurulu’nun 2018’de kabul ettiği 2417 sayılı kararın çatışma ve besin güvensizliği ortasındaki kısır döngüyü kırmayı amaçladığını hatırlattı. Skau, “Konsey’e bugün bu kararı uygulama davetinde bulunuyoruz.” dedi.

“GAZZE’DE NÜFUSUN DÖRTTE BİRİ KITLIĞIN EŞİĞİNDE”

BM İnsani Yardım Uyum Ofisi (OCHA) Cenevre Temsilcisi ve Uyum Ünitesi Yöneticisi Ramesh Rajasingham ise “Gazze’de bugün nüfusun dörtte biri kıtlığın eşiğinde.” ihtarında bulundu.

Rajasingham, Gazze’nin kuzeyinde iki yaş altı çocuklardan 6’sından birinin şiddetli gıdasızlıkla gayret ettiğini belirtti.

Gazze’de çocuklar, bayanlar ve emziren anneler ortasında gıdasızlığın süratle arttığına işaret eden Rajasingham, barınaklardaki çok kalabalık, soğuk hava, yetersiz beslenmenin salgın hastalıklar için elverişli bir ortam oluşturduğunu söyledi.

Rajasingham, insani yardım çalışanlarının Gazze’ye erişim konusunda çok büyük pürüzlerle karşılaştığını aktardı.

BM Güvenlik Kurulu, üye ülkeler ve memleketler arası toplumun adım atmadan gerekli yardımın sağlanmasının mümkün olmayacağına işaret eden Rajasingham, “Bu nedenle ateşkes davetimizi yineliyoruz. Şayet harekete geçilmezse Gazze’de yaygın kıtlığın ve daha fazla can kaybının kaçınılmaz olacağından telaş ediyoruz. 7 Ekim’den bu yana çatışma 30 bine yakın can aldı, 70 bine yakın yaralıya sebep oldu. Bu nedenle Konsey’in bu mevzuyu acil olarak ele alması gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
opss
Opss
BM’den uyarı: Gazze’de nüfusun dörtte biri kıtlığın eşiğinde

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!