Dijital bağımlılık tütün, alkol gibi bağımlılık oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İş dışında gün içerisinde uzun müddet internette vakit geçirme, oyun oynama ve toplumsal medyayı takip etmenin dijital bağımlılığa neden olabileceği, bu bağımlılığın da kişinin gerek ruhsal gerek fiziki sıhhatini etkilediği belirtildi.

‘İNTERNET BAĞIMLILIĞI DİJİTAL BAĞIMLILIĞIN ÇOK DEĞERLİ KISMINI OLUŞTURUYOR’

AA’nın haberine nazaran Etlik Kent Hastanesi’nde psikiyatri uzmanı olarak misyon yapan Doç. Dr. Elif Aktan Keyifli, tütün ya da unsur kullanımının en önde gelen bağımlılıklar ortasında yer aldığını, son yıllarda dijital bağımlılığın da bunlar ortasında yer almaya başladığını söyledi.

Mutlu, dijital bağımlılığın da alkol, tütün ve unsur üzere mahrumluk durumlarında kişinin akıl sıhhati, vücut sıhhati ve toplumsal ömründe zorlanmaya neden olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“İnternet bağımlılığı, dijital bağımlılıkların çok kıymetli bir kısmını oluşturuyor. Bu bağımlılık, internet olmadan huzursuz olmak, neredeyse tüm günü internetin başında geçirmek ve internetin başında olunmayan vakitlerde internete ulaşma planı yapmak, internet nedeniyle şahsî, aile ve toplumsal ömrünü ihmal etmek halinde olmaktadır.”

Mutlu, internet bağımlısı olan şahısların günlük ömürlerinde daima interneti düşündüklerini, bunun dışında öbür işlere odaklanamadıklarını vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu bağımlılığı olan şahısların, internetle ilgilenmekten ötürü iş gücü kaybı yaşadıkları, arkadaş ve aile ilgilerinin ziyan gördüğü ve toplumsal ömürden uzaklaştıkları görülmektedir. Bu durum, bağımlı halde vakti dijital ortamda geçirmenin, bir müddet sonra hastalıklı bir etaba geldiğini, kişiyi ruhsal ve bedensel, toplumsal ve akademik olarak ağır etkilediğini göstermektedir.”

Dijital bağımlılıkların içinde teknolojinin gelişmesine paralel halde artış gösteren bilgisayar oyunlarının, toplumsal medyanın, alışveriş sitelerinin takibinin ve kumar sitelerinin de yer aldığını belirten Memnun, bunların “davranışsal” olarak isimlendirilen bağımlılıklar ortasına girdiğini söyledi.

‘YALNIZLAŞMA VE İÇE DÖNME’

Mutlu, bir şeyin bağımlılık olarak sınıflandırılması için kişinin vaktinin büyük kısmını bu alanda geçirmesi ve yokluğunda huzursuz olması gerektiğini tabir etti.

Özellikle internet bağımlılığı olan bireylerin hangi alanda daha çok vakit harcadıklarının, tedaviyi şekillendiren en değerli öge olduğunun altını çizen Keyifli, “Örneğin, kişi internette kumar sitelerinde mi, alışveriş sitelerinde mi, oyun mu oynuyor ya da uygun olmayan cinsel içerikli sitelere mi giriyor, bunları belirliyoruz. Bu durumun, hayatını nasıl etkilediğine bakıyoruz. Buna nazaran tedavi ve takibi başlatıyoruz.” bilgisini verdi.

Mutlu, dijital bağımlılığın tedavi edilmediğinde önemli akıl ve ruh sıhhati sıkıntılarına ve iş gücü kaybına yol açtığını belirterek, şunları kaydetti:

“Sağlık bir bütündür, vücut ve ruh sıhhati birlikte ele alınmalıdır. Yapılan çalışmalarda, günün büyük bir kısmını internette çeşitli platformlarda geçiren bireylerde, uykusuzluk, buna bağlı yorgunluk, ağır dikkatsizlik, mutsuzluk, daima bir gergin olma hali, kimseyle görüşmek istememe, okul yahut iş hayatında devamsızlık, hatta beyne ve akciğere pıhtı atması üzere ölümcül sonuçlar doğurabilen durumlar belirlendi.

Yine çalışmalar, bu bireylerde uzun müddet hareketsiz kalmaya bağlı obezitenin görüldüğünü ve internet başında uyanık kalabilmek için kafein ve güç içeceklerinin kullanımının arttığını gösterdi. Bunlar da uyarıcı bağımlılığına neden olabilen faktörler. Toplumsal sıhhatin da bu durumla birlikte eş vakitli bozulmaya başladığı, internet ve dijital bağımlılığı bulunan bireylerde işe gitmeme, işe geç kalma, iş arkadaşlarıyla bağlarının bozulması, okul muvaffakiyetinin bariz düşmesi, aile ile bağlantının azalması, yalnızlaşma, içe dönme üzere durumlar saptandı.”

‘İNTERNET BAĞIMLISI OLANLARIN BEYİNLERİ HASAR GÖRÜYOR’

Tüm bunların internetten ya da dijital platformlardan uzaklaşılması manasına gelmediğinin de altını çizen Memnun, “Sağlıklı internet kullanımı, kişiyi geliştirir. Bilgi edinilmesi, cümbüş gayeli kullanılması, araştırma yapılması üzere kullanımlar sağlıklı kullanım içine girmektedir.” dedi.

Mutlu, Dünya Sıhhat Örgütü ve Avrupa Birliği tarafından internet bağımlılığının ruhsal bozukluk olarak tanımlanmasına yönelik adımlar atıldığını anlattı.

İnternet bağımlılarının beyin imgelerinin, alkol ve unsur bağımlılarınkiyle birebir olduğunu tabir eden Memnun, “Çalışmalar, motamot alkol ve husus bağımlılarındaki üzere internet bağımlısı olan şahısların de beyinlerinin hasar gördüğünü göstermektedir.” diye konuştu.

Mutlu, internet ve dijital bağımlılığın şu an için “bozukluk” olarak tanımlandığını ve kısa müddet içinde daha farklı sınıflandırma çeşitlerinin yapılacağını, bu bahisteki araştırmaların sürdüğünü bildirerek, internet ve dijital bağımlıların ilaç ve terapilerle tedavi edilebildiğini kaydetti.

(HABER MERKEZİ)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
opss
Opss
Dijital bağımlılık tütün, alkol gibi bağımlılık oldu

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!