Giyilebilir yapay zeka teknolojisinde yeni dönem: AI Pin nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
giyilebilir yapay zeka teknolojisinde yeni donem ai pin nedir 0 yd9pFEuk

Kullanıcıya yapay zekanın gücünü daima yanında tutma fırsatı sunan giyilebilir bilgisayar Ai Pin, kullanıcılarla buluşmaya gün sayıyor.

Bir start up olan Humane’ın geliştirdiği yapay zeka (AI) dayanaklı Ai Pin, İspanya’nın Barselona kentindeki Taşınabilir Dünya Kongresi’nde (Mobile World Congress-MWC 2024) 100 bine yakın ziyaretçinin en fazla ilgi gösterdiği eserlerden oldu.

Ai Pin takımı, aktiflikte eserin yeteneklerini gösterip, sorulara cevap verdi.

giyilebilir yapay zeka teknolojisinde yeni donem ai pin nedir 1 Nb3v5RVD

Humane, yapay zeka için sıfırdan inşa edilen tipinin birinci örneği bir yazılım platformu ve tüketici aygıtı sunuyor. İki eski Apple çalışanı öncülüğünde hayata geçirilen Ai Pin’in ortakları ortasında Microsoft, OpenAI, Qualcomm Technologies ve T-Mobile bulunuyor.

Akıllı aygıtların en kıymetli ögelerinden ekranı ortadan kaldıran Ai Pin, tek başına çalışıyor ve rastgele aygıt ya da ekipmana gereksinim duymuyor. Bir akıllı saat boyutundaki Ai Pin, rozet üzere yakada taşınabiliyor.

giyilebilir yapay zeka teknolojisinde yeni donem ai pin nedir 2 vZ1wL8iu

Gizlilik ve bilgilerin korunmasına özel vurgu yapan grup, esere buna yönelik fonksiyonlar kazandırdı. “Güven ışığı” ile bir fotoğraf, görüntü yahut ses çekiliyor yahut kaydediliyorsa ortamdakiler bilgilendiriliyor. Böylelikle aygıtın ne vakit kullanıldığı görülebiliyor.

Ai Pin kullanımında ekranın yerini lazer mürekkebin yansıdığı eller alıyor. Avuç hareketleriyle eller, menüler, tecrübeler ve daha fazlası için ekrana dönüşüyor. Parmaklar kapatılarak menüde seçim gerçekleştiriliyor.

giyilebilir yapay zeka teknolojisinde yeni donem ai pin nedir 3 NMG2763C

KULLANICISINA TERCÜMANLIK YAPIYOR

Dokunmatik yüzeyi tutarken yalnızca sesle Ai Pin’e her şey sorulabiliyor. Dokunmatik yüzeye 2 parmakla basılı tutulduğunda ise tercüman aktifleşiyor.

Ai Pin, unutulmak istenmeyen kıymetli bilgileri hatırlamak için devreye giriyor, bilinmesi gerekenlerin özünü vermek için metinleri ve aramaları aktifleştiriyor. Aktivite ve beslenme gayelerini takip edip ilerlemeleri izleyen Ai Pin, bir yiyecek gösterildiğinde kişinin ve yiyeceğin özelliklerini bildiğinden, bunun yenilip yenilmemesi konusunda ihtarda bulunuyor.

Cihaz, iletinin söylenmesi halinde istenen şahsa bunu ulaştırıyor. Etrafta konuşulan lisanı otomatik algılayan Ai Pin, konuşmayı o lisana çevirerek, tercümanlık vazifesi üstlenip kolay bağlantı kurulmasını sağlıyor.

giyilebilir yapay zeka teknolojisinde yeni donem ai pin nedir 4 JQgRA97W

BİRİNCİ BULUŞMA ABD’DE

Ai Pin için öncelikli sipariş verenler, marttan itibaren aygıtlarına kavuşmaya başlayacak. Aygıtın fiyatı 699 dolardan başlıyor ve aylık 24 dolarlık abonelik gerektiriyor.

İlk teslimatlar için ABD’deki adreslerden yapılan siparişleri kapsayan bir sınırlama olacak. Birden fazla siparişin verilemediği bir başlangıç devriyle eser kullanıcılarla buluşacak.

Ai Pin için alınacak özel telefon numarası ile ABD içinde sınırsız konuşma, metin ve data transferi, memleketler arası numaralara sınırsız iletileşme gerçekleştirilebiliyor. Humane, T-Mobile ile bağlanan kendi kablosuz hizmetini işletiyor. Ayrıyeten memleketler arası uzun uzaklıklı arama ve milletlerarası sirkülasyon için fiyatlı eklentiler sunuluyor.

giyilebilir yapay zeka teknolojisinde yeni donem ai pin nedir 5

GÜNEY KORE’NİN TELEKOM DEVİYLE İŞBİRLİĞİ

Humane ve Güney Kore’nin en büyük taşınabilir telekomünikasyon şirketi SK Telecom (SKT), Ai Pin ve tescilli Ai odaklı işletim sistemi CosmOS için iştirake gitti.

Stratejik bir yatırım fırsatının kesimi olan bu iştirak, SKT’nin Güney Kore’de Ai Pin için özel telekom sağlayıcısı olmasını sağlayacak ve Humane’in çığır açan AI teknolojisini SKT’nin gelişmiş taşınabilir ağlar, IoT, Bulut, AI ve 5G teknolojilerindeki uzmanlığıyla birleştirecek. Ai Pin’in yanı sıra her iki şirket, Humane’in CosmOS’unu lisanslamayı araştıracak ve taşıyıcılar ile OEM’ler ortasında büsbütün yeni bir işletim modeli oluşturacak.

Ai Pin’in çığır açan form faktörü ve CosmOS platformu ile Humane ve SKT, pazar erişimini genişletmeye, üçüncü taraf hizmetleri için bir ekosistemi teşvik etmeye ve yapay zeka tarafından aktifleştirilen yeni kullanıcı tecrübeleri geliştirmeye odaklanarak tüketiciler için yapay zekayı dönüştürmeyi hedefliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
opss
Opss
Giyilebilir yapay zeka teknolojisinde yeni dönem: AI Pin nedir?

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!