İstanbul Ankara İzmir Cuma namazı saatleri: Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İl il 1 Mart cuma namazı vakitleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
istanbul ankara izmir cuma namazi saatleri cuma namazi saat kacta kilinacak il il 1 F9ZhF5gp

Mübarek üç aylar devam ederken, 11 Ayın Sultanı Ramazan ayına da az bir vakit kaldı. Bu manevi ayların atmoseferi içinde cuma namazını kaçırmak istemeyen beşerler, ikamet ettikleri kentlerin cuma namazı saatlerine odaklandı. İşte, 1 Mart 2024 İstanbul Ankara İzmir Cuma namazı saatleri…

istanbul ankara izmir cuma namazi saatleri cuma namazi saat kacta kilinacak il il 1 RXwdR2cf

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK? (1 MART 2024)

1 Mart 2024 tarihinde cuma namazı; İstanbul’da 13:21’te, Ankara’da 13:06’da, İzmir’de 13:29’da, Adana’da 12:56’da, Bursa’da ise 13:21’de kılınacak.

istanbul ankara izmir cuma namazi saatleri cuma namazi saat kacta kilinacak il il 1 ub2wFuEX

İL VİLAYET NAMAZ SAATLERİ

İL VİLAYET CUMA NAMAZI SAATLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

istanbul ankara izmir cuma namazi saatleri cuma namazi saat kacta kilinacak il il 1 Gtzyb5dc

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Cuma namazının farzı iki rekattir. Bu mevzuda rastgele bir ihtilaf yoktur.

Hz. Peygamber’in Cumanın farzından evvel, beyhude olarak bir namaz kılıp kılmadığı konusunda fıkıh alımları, mevzuyla ilgili türlü rivayetlerden hareketle farklı görüşler ortaya koymuşlardır:

Cuma’nın farzından evvel beyhude bir namaz olmadığını ileri süren fakihler bulunmaktadır. Onlara nazaran Hz. Peygamber, Cuma namazı için mescide gelince, namaz kılmadan direkt minbere çıkmıştır. Sahabenin kıldığı rivayet edilen namaz ise, sünnetle bağlantısı olmayan beyhude bir namazdır (İbn Kayyım, Zâdü’l-Meâd, I/118-119). Buna karşılık Hanefî, Mâlikî ve Şâfiî alımlarına nazaran, Hz. Peygamber, Cuma namazının farzından evvel tahiyyetü’l-mescid dışında, beyhude olarak namaz kılmıştır. Hanefîler bu namazın dört rekat olduğunu, öbürleri ise belirli bir rekat sayısıyla hudutlu olmadığını belirtmişlerdir (İbn Humam, Fethu’l-Kadîr, II/39; İbn Kudâme, Muğnî, II/250; İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar, I/452). Sahih hadis kaynaklarında Hz. Peygamber’in Cuma namazından evvel beyhude olarak namaz kıldığına dair bir çok rivayet bulunmaktadır (İbn Mâce, Salat, 94; Buhârî, Cumu’a, 33, 39; Ebû Dâvûd, Salât, 244).
Hz. Peygamber’in Cuma namazından sonra beyhude olarak namaz kıldığı konusunda ihtilaf olmamakla birlikte, bu namazın kaç rekat olduğu konusunda görüş farklılığı bulunmaktadır. Bu namaz, Ebu Hanife’ye nazaran bir selamla dört, Şâfiî’ye nazaran iki selamla dört, Ebû Yûsuf’a nazaran ise dört rekatta bir selam ve iki rekatta bir selam vermek üzere toplam altı rekattır (İbn Hümâm, Fethu’l-Kadîr, II/39; Şirbînî, Muğni’l-Muhtâc, I/451). Sahih hadis kaynaklarında yer alan kimi rivayetlerde, Hz. Peygamber’in Cuma namazından sonra dört, kimi rivayetlerde ise iki rekat beyhude namaz kıldığı bildirilmektedir (Ebû Dâvûd, Salât, 244; İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 95; Buhârî, Cumu’a, 39). İbn Teymiyye, İbn Kayyım üzere birtakım alimler, hususla ilgili çeşitli rivayetleri birlikte kıymetlendirerek, mescitte kılınırsa dört, meskende kılınırsa iki rekat kılınabileceği görüşüne varmışlardır.

Zikredilen bu rivayetler, Hz. Peygamber’in Cuma namazından evvel ve sonra, ismi ne olursa olsun meskende ya da mescitte beyhude namaz kıldığını göstermektedir. Bu prestijle, Cumadan evvel ve sonra kılınan namazlar, Cuma namazına daha sonra yapılan bir ek olmayıp, Hz. Peygamber’in uygulamasına dayanmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
opss
Opss
İstanbul Ankara İzmir Cuma namazı saatleri: Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İl il 1 Mart cuma namazı vakitleri

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!