Kemal Bey gündem değiştirme hipnozuna mı girdi? – Doğuş Can Kara

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TÜİK önüne gitmesiyle başlayan serüvenine SADAT, Merkez Bankası gibi örneklerle devam etti. Emekli maaşı, EYT gibi konularda da öncül rol oynadığını düşünebiliriz ki hakkını verelim öyle oldu.

Ancak bu durum bana kalırsa hipnoz etkisi yarattı. Son başörtüsü çıkışını yasalaştıralım pekiştirmesiyle güçlendirdi. Ancak gölü Cumhurbaşkanı Erdoğan attı. Siyasi gelişmeleri takip etmekte öncül etkenlerden biri kurmayların yardımı, ancak onlar da sınıfta kaldı.

Türkiye siyaseti ve demografisi bana kalırsa dini konularda vaad yerine görmeyi yeğler, yani sonuçcu bir yaklaşım ister. Dolayısıyla bu konuları seçim sath-ı mailinde açmaması CHP liderinin yararına olacaktır ki şöyle, parti içinde tutarsızlık da var. İnandırıcılık merkezi şu an için ekonomik başlıklar.

Bu eksen dışında kalan Tayyip Erdoğan ve AK Parti karşısında durum geliştirmekte kısır kalıyor ve debeleniyor. Samimiyet konusunda da sıkıntılar var.

Daha birkaç ay önce CHP Parti Sözcüsü Özgür Özel Kur’an kursları hakkında şunları demişti;
“Diyanet okul öncesi eğitim birimleri kuruyor. Okul öncesi eğitim Diyanet’in işi mi Milli Eğitim’in işi mi?
Sübyan mekteplerini kurmuşlar, kurumsallaştırmaya zorunlu yapmaya çalışıyorlar. Bu kafayla, orada işte bilimin B’si, fiziğin F’si, matematiğin M’si de olmuyor üniversiteye gidince. Çocukları bütün dünya nasıl yetiştiriyorsa öyle yetiştirmek varken bir ortaçağ zihniyetine yönelmenin, bunu kurumsallaştırmaya çalışmanın ne bu Cumhuriyet’e ne bu millete faydası var; ne de Anayasa’ya uygunluğu var.”

Bu pencereden bakacak olursak kemal bey eşrafını netameli başlıklarından çekmeli yukarıdaki açıklama bana kalırsa hata. Sorun net ve iktidar yolunda seçmenin tercihini ekonomi belirleyecek. Şurada kaldı 7 ay Cumhurbaşkanı sahalara inmek üzere ve toplu açılışlarla ısınma turlarında. Ne olacak ona da bakmak gerek ama referansı güçlü biliyoruz.

Bir çırpıda aklıma gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olası şu sorularına net cevap gerek yoksa eksiyi yediniz bile…

Tezkereye neden hayır denildi?
Belediyeler sizde, bir dikili ağacınız oldu mu ya da yapabildiniz mi?
Masada HDP denklemini neden açıklayamıyorsunuz?

Bunları çoğaltabiliriz ve soruları güçlü bir ses tonuyla hayal ediyorum da meydanlarda iyi işler gibime geliyor.

Aciliyet, gündeme doğru odak noktası kurmak.

Ben aldım yürüdüm hipnozu ile değil de ekonomi gerçeğiyle vatandaşı yüzleştirmek önem arz ediyor.

Unutmayalım ki;

Tez elde edilen başarı, insanı kararsız ve maceraperest yapar.
Francis Bacon

Doğuş Can Kara

Gazeteci