Burak EVCİ
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. Yazı
  4. Aidat borçlarının panoya asılması halinde meydana gelebilecek suçlar 

Aidat borçlarının panoya asılması halinde meydana gelebilecek suçlar 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun  3. Maddesinde kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiyle ilişkin her türlü bilgi olanak tanımlanmıştır.

Site Yönetimleri Veya Yönetim Şirketleri 

Sözleşme ilişkileri kapsamında, Kat Malikleri Kanunu kimlik bildirme Kanunu ve Hukuk çerçevesinde kanunlarda öngörülen haller kapsamında ve site sakinlerinin bunlara bağlı menfaatleri kapsamında kişisel verileri işleyebilirler.

Site yönetimlerinin yürüttükleri faaliyet gereği veri sorumlusu gibi kanundan kaynaklanan yükümlülüklere uyması gerekmektedir.

Site sakinlerinin aidat borcu bilgileri kişisel veridir. 3. Kişilerle paylaşılabilmesi için kişilerin açık rızası alınmalıdır.

Aidat borç bilgilerinin panoya asılması, WhatsApp gruplarında yayınlanması kanunda belirtilen ölçülülük ve dürüstlük kuralı ilkeleri ile bağdaşmaz.

Site sakinlerine borç durumları tebligat yapılarak, telefonla, doğrudan iletişime geçilerek veya SMS yoluyla yapılmalıdır.

Yine gerekli bilgilendirme yapılırken ölçülülük ilkeleri gereğince sürekli rahatsızlık verilmemesi gerekmektedir.

Resmi kurumlar bu durumu özellikle adres bilgisinin ifşası şeklinde değerlendirmektedir. Zira apartman ve site sakinlerinin yanı sıra bu bilgileri, misafirler, personeller, kuryeler, kargocular, fatura sayaçlarını okuyan kişiler ve tedarikçiler de görmektedir.

Aidat borçlarının panoya asılarak ilan edilmesi halinde borçlunun açık rızası bulunmuyorsa, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak paylaşımı söz konusu olacaktır.

  1. Kişiler Maddi ve manevi Tazminat talep edebilirler.
  2. KVKK’ya idari şikâyette bulunabilirler.
  3. Savcılığa şikâyet edebilirler. ( TCK’nın 136/1 maddesine göre kişisel verileri Hukuka aykırı olarak yaymak ve ele geçirmek suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilmektedir.)

Burak EVCİ
Avukat

Aidat borçlarının panoya asılması halinde meydana gelebilecek suçlar 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!