Burhan EPTEMLİ

“İyi kime iyi gelecek?”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İyi Parti seçimlere “hür ve müstakil” gireceğini beyan etti. Müstakili anlayabiliyorum ama hürü anlamadım. İlk defa 2018 seçimlerine giren İyi Parti sonrasında 2019 ve 2023 seçimlerine girdi. Bu seçimlere neden müstakil girmediğini biliyoruz da neden hür girmediğini anlamış değilim. Artık seçimlere hür giriyorum demek daha önce hür değildim demek olmuyor mu?

Sayın Akşener son dönemlerde cesurca açıklamalarda bulunuyor. Gerçekten İyi Parti geçmişte girdiği seçimlerde hür değil ise hür olmama sebebini ve kimlerin boyunduruğu altında olduğunu açıklamalı.
Eğer böyle değil de İyi Parti yerel seçimlere girerken farklı bir strateji ile hareket ediyorsa cesur olan sayın Akşener bunu da açıklamalı diyemeyeceğim çünkü strateji çizildiğinde cesurluk değil stratejiye bağlılık, plana bağlılık öncelik olur.

Nasıl bir strateji?
23 Mayıs 2023’te yapılan seçimlere 6’lı masa olarak giren millet masası genel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’ninde desteğini almıştı. 6’lı masada her ne kadar HDP yok dense de sandıkta HDP’nin olduğu görüldü.

İyi partinin HDP ile ittifak yapmam demesi ve dolaylı yoldan ittifak yaptığı sandıkta önümüze çıktı.
2024 yerel seçimlerine giderken İYİ Parti CHP ile ittifak yapmayacağını belirterek yeni ismi DEM Partisi ile de yan yana gelmeyeceğini göstermeye çalışmakta. CHP, DEM partisi ile şeffaf bir şekilde yol yürüyeceğini beyan etti.
Peki İYİ Partinin seçim stratejisi kime kazandırıyor olacak.

İyi Parti kime iyi gelecek?
İyi Parti Türkiye genelinde kazanacağı bir büyükşehir bir il ya da hatırı sayılır bir ilçe yok. Küçük bir ilçe yada bir beldeyi alma ihtimali olabilir.

Böyle bir durumda İyi partili seçmen negatif politize seçmen olarak karşımıza çıkacaktır. Negatif politize seçmen nedir. Negatif politize seçmen kendi adayının kazanamayacağını gördüğü anda karşı adaya oy veren seçmendir.

İyi Parti de bu seçimde kazanacak yerleri olamayacağı için seçmeni de negatif politize seçmen olarak karşımıza çıkacaktır. Peki hangi ilde bu seçmenler karşımıza çıkacaktır.

01 Adana’yı bir analiz edelim.
2019 seçimlerinde Adana Cumhur ittifakında MHP’ye verilmiş ve seçimi açık ara kaybetmişti. 2024 yerel seçimlerinde ise Adana Ak Parti’ye verildi.

İyi Parti rahmetli Türkeş’in kızı Ayyüce Türkeş’i Adana Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak gösterdi. Bu durumda Türkeş soyadını gören MHP’li seçmen belli bir oranda İyi Parti’ye oy verecektir. İyi Parti’ye oy veren seçmenler de CHP’ye oy verecektir. Bu durumda İyi Parti Adana’da aday çıkartarak CHP’ye iyi geldiğini görebiliriz.

Balıkesir, Ankara, İstanbul adaylarını da analiz ettiğimiz de;
Bu adaylar CHP’den değil MHP ve Ak Parti seçmenlerinden oy devşireceğini ve bunun da CHP’nin işine yarayacağını göreceğiz.
Yani İYİ Parti, DEM Partisi ile yan yana görünmemek için her ne kadar ittifak dışında kaldığını gösterse de bu seçimde masanın altında yada üstünde olmayacak masanın arkasında CHP-DEM parti ittifakına destek verecektir.

Günün sonunda görünürde İYİ Parti ve DEM Partisi yan yana görünmeyecek kazanan CHP olacaktır.
1 Nisan sabahı
“Beraber nasıl salladık”
cümlesini yeniden duyabiliriz.

İyi Partinin aday çıkartması taktikseldir ve amaç CHP’ye kazandırıp Ak Partiye kaybettirmektir.

“CHP ve İYİ Partini’nin Bir elin nesin var çok elin sesi var” özdeyişinden hareket ettiği izlenimi doğmaktadır.
“Cumhur ittifakının” bu taktiği göz ardı etmemesi, kendi menfaatlerine olacaktır.

Yoksa İYİ Cumhur ittifakı dışında diğer partilere İYİ gelecektir.

Burhan EPTEMLİ
Saros Araştırma Başkanı

“İyi kime iyi gelecek?”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 1. 29 Ocak 2024, 19:21

  Kalemine sağlık abi.

  Cevapla
 2. İyi parti Adanayada Türkiye ye de iyi gelmedi iyi parti den iyilik beklemek kaf dağından Anka kuşunun getireceği zümrüt gibidir

  Cevapla
 3. 29 Ocak 2024, 19:38

  İyi partinin hiç bir şekilde kendi çizgisinde yürüdüğünü, kendi özgür iradesi ile hareket ettiğini düşünmüyorum. Türk siyasetine olumlu bir katkı yaptığını hiç düşünmüyorum.

  Cevapla
 4. 29 Ocak 2024, 19:39

  İyi parti siyasi arenada chp’nin yan partisi gibi gözükmektense kendi varlığını ortaya koymak istiyor. Genel seçimler kaybedilmişken yerel seçimlerde artık bazı şehirlerin iktidara karşı kaybedilmesini umursamıyor. Yaptıkları Türkiye için değil kendileri için. Ama uzun vadede belki de Türkiye için iyidir kestiremiyoruz. Hayırlısı

  Cevapla
 5. 29 Ocak 2024, 19:43

  İyi Parti bir tek kendisine iyi gelmeyecek.

  Cevapla
 6. Analizinize katılıyorum güzel tespit 👍👍👍

  Cevapla
 7. Doğru bir tespit

  Cevapla
Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!