Burhan EPTEMLİ

Rehavet ve Hezimet…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uhud savaşını çoğumuz duymuş ve biliyoruz.
Düşmanın dağıldığını ve Savaş’ın kazanıldığını düşünen Müslümanlar ganimet peşine düşünce dağın arkasında bekleyen Halid Bin Velit ve askerleri saldırıya geçmiş, Müslümanların toparlanmasına bile fırsat vermeden savaşı lehlerine döndürmüş Müslümanlara büyük kayıplar yaşatmış Hz. Hamza şehit olmuş peygamber efendimizinde dişi kırılmıştı.
Rehavete kapılmanın ganimet peşinde koşmanın sonucu tarihe büyük kayıplarla yazılmıştı.

Haşa iktidara ve muhalefet partilerine düşman yada kafir olarak atıfta bulunmuyorum, haddimde değil. Savaş pardon seçim nasıl kaybedilir onu anlatmaya çalışıyorum. Baktığımızda devamını yazmaya gerek yok gibi zaten Uhud savaşını bilen en başı okuyan sonucun nereye gideceğini anlamıştır.

Dağılmış paramparça olmuş bir görüntüde olan muhalefet var. Seçimde Cumhur ittifakının şov yapması kaçınılmaz bir durum ve her şey iktidarın istediği gibi giderken son dakika golü yememek için rehavetten uzak durmalı, aday karar verircileri herşeyi ben bilirimcilikten kaçınmalıdır.

Muhalefetin taktiksel bir oyununa gelebilir iktidar. Son dakikaya kadar ayrı ayrı seçime girecek gibi görünüp son anda birlikte seçime girme kararı alabilirler. Böyle bir durum olmazsa bile;
“Negatif Politize Seçmen”
dediğimiz seçmen mantığını unutmayalım.
Negatif politize seçmen ne demek?

  • Kendi oy vereceği partinin adayının seçimi kazanamayacağını bilip sevmediği parti adayının kazanmasını istemeyip karşı adaya oy veren seçmen tipidir.
    2024 yerel seçimlerinde bu tarz seçmen ile karşılaşacağız. Özellikle Saadet, Deva, Gelecek ve İyi Partinin seçmeninde büyük oranda bu tarz seçmenlere rastlanacakken, Hedep seçmeninde bu oran biraz daha düşük olacaktır.
    Genel seçimde Cumhur ittifakında yer alan Yeniden Refah Partisi yerel seçimlere tek başına gireceğini söyledi kapıyıda tam kapatmadı. İş birliği olabileceğini söyledi. Yeniden Refah Partisine bir il ve bir kaç ilçe verilirse ittifak içinde gireceğini düşünüyorum yoksa aksi takdirde genel seçimde bir güç gösterisi yapan Refah partisi yerel seçimde de aynı güç gösterisine gitmek isteyecektir. Alacağı yerler olur mu bilmem ama kaybettireceği yerler olur. Çünkü Refah partisi seçmeni “Negatif Politize seçmen” durumuna geçmiyor.
    Kısacası bu seçimde Cumhur İttifakı genel seçimde ki gibi bir kaç parti ile giremeyebilir. Ama Millet ittifakı her ne kadar dağılmış gibi görünse veya dağılsada günün sonun da beraber hareket edeceklerdir.

Ya Cumhur ittifakı 1 Nisan sabahı şov yapar Yeniden İstanbul ve diğer illeri alarak Türkiye’yi turuncuya boyar yada hezimete uğrayıp İstanbul ve Ankara’yı alamadığı gibi elindeki bazı Büyükşehir il ve ilçeleri de kaybederek bazı yerlerde kırmızıya bazı yerlerde mora döner.
Kalem Ak partinin elinde. Tercih Ak Partide ister turuncu olmayı seçer ister kırmızı ve mor olmayı seçer. Bir Nisan sabahı kızarıp morarmak istemiyorsa 94 ruhuna dönüp, samimi, insanlarla iletişim kurabilen, insanlara tepeden bakmayan, ben seçilmişim sizden üstünüm değil siz beni seçtiniz sizin emrinizdeyim diyebilen ve gerçekten de öyle olan, konuşmaktan çok dinlemeyi bilen, (Belediye Başkanlığı makamı konuşma değil dinleme makamıdır), yaptığı veya yapacağı hizmetleri minnet etmeden görevi olduğunu bilen ve bunuda seçmenin samimi olduğuna ikna eden adaylarla gitmeli.
Dip not: İllerin milletvekilleri adaylar belirlenirken nezaketen fikri alınsa bile dedikleri yapılmamalı. Çünkü vekiller seçimi kazanacak adaydan çok Vekil oldukları illerde adayların kendine yakın kendi adamları olması için uğraşmaktadırlar. Buda seçimi kaybettiren en önemli faktördür.

Sözün özü
“İktidar uyusa bile Muhalefet uyumaz.
“Uyursan hem kızarır hem morarırsın”

Selam ve Dua ile…

Burhan EPTEMLİ
Saros Araştırma Başkanı

Rehavet ve Hezimet…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!