Emin YILMAZ
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. Yazı
  4. Bağkur primi artıyor

Bağkur primi artıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1972 yılında kurulan ve kendi nam ve hesabına çalışan herkes sosyal güvence olarak yasa gereği Bağkur’a kayıtlı olmak zorundadır.

Bağkur prim oranı asgari brüt ücret ile 7,5 katı arasında olan % 34,5 prim oranı üzerinden tercih edilebilen imkanları mevcuttur.

Buradaki prim oranın dağılımına gelince  

İş kazaları meslek hastalıkları      %    2

Genel sağlık sigortası                  %  12,5

Mallullük, yaşlılık, ölüm sigortası     %  20

07/09/2016 yılında tarihindeki resmi gazetede yürürlüğe giren 6745 sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile uygulamaya sokulan ve şart olarak kuruma hiç borcunuz yoksa   

% 5 indirim hakkı da vardır. Hatta borcunuz var ise bunu yapılandırıp düzenli olarak hem cari primi hem de taksiti ödediğiniz takdirde buradaki indirimden yine faydalanabilirsiniz.

Sağlık ile ilgili sorun yaşıyorsanız iki  aydan fazla borcunuz var ise aktivasyonunuz kapanmaktadır. Devlet ve kamu üniversite hastanelerinde küçük bir katkı payı şeklinde ödeme yaparak yine tedavinizi olabilmektesiniz.

Neyse konuyu fazla dağıtmadan haber başlığının özüne dönelim.

23/02/2017 tarihli 6824 sayılı kanunun 9. Maddesi ile 4447 sayılı işsizlik sigorta kanununa ekleme yapılarak esnaf ve sanatkarlar için ahilik sandığı  oluşturulmuş işsizlik fonu devreye alınmış oldu. Kanun nedeni ise pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği ve özel sektörde uygulanan işsizlik sigortasında bağkurlular faydalanamıyordu.

Kanuni bir değişiklik olmaz ise yasa gereği prim oranı % 2 sigortalı % 1 devlet katkısı şeklinde belirlenmiştir. Yani sonuç olarak  % 34,5 + % 2 = % 36,5 üzerinden değerlendirilecekler. Parasal olarak 400,05 TL ek geldi de diyebiliriz. Daha yüksek miktarda işsizlik maaşı almak istiyor iseniz prime esas kazanç alt sınırının iki katı şeklinde en yüksek ödenecek prim 800,10 TL olabilmektedir. 

Örnek verecek olursak sizin ödediğiniz prim asgari ücretin 5 katı üzerinden ise buradaki ahilik işsizlik prim oranı en fazla 2 katına kadar yatırabilmektesiniz.

Diğer şartlara bakacak olursak burada hepimizin bildiği işsizlik sigortasına benzer bir yol izlendiğini gözlemlemekteyiz.

Ahilik sandığı üzerinden sigortalılığı sona ermiş esnaf ve sanatkarlar için son 120 gün sürekli çalışmış , ve kuruma hiç bir borcunuz yok ise ayrıca;

1)600 gün faaliyetini sürdürmüş ve sandığa para ödemiş olanlara 180 gün (6ay)

2)900 gün faaliyetini sürdürmüş ve sandığa para ödemiş olanlara 240 gün (8ay)

3)1080 gün faaliyetini sürdürmüş ve sandığa para ödemiş olanlara 300 gün (10ay)

Dolayısıyla basit hesap yapacak olur isek 2024 te sandığa ödeme yapmaya başlayan  bir kişi minimum 3 yıl sonra yani 2027 yılında ödenek almaya başlayacaktır. Peki ne kadar alacak minumum primden ödeme yapmış ise bugünkü şartlar doğrultusunda son dört ay yatırılan prim ortalamasına göre aylık 8.000 TL alabilecek diyebiliriz.

Bağkur (4B) primi ödemesi  aynı  Ssk (4A)’ lılarda olduğu gibi  prim ödemeleri bir ay geriden gelmektedir. Yani 2024 Şubat ayında ocak ayın primini  ödemekteyiz.

Aybaşında 6.900,86 TL + 400,05 = 7.300,91 eğer borcunuz yoksa 1.000,12 indirim ile

6.300,80 TL üzerinden hesaplarınızı yapmanız gerekmektedir.

Emin YILMAZ
Mali Müşavir / Sosyal Güvenlik Müşaviri
İstanbul Aydın Ünv. Öğretim Görevlisi

Bağkur primi artıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!