Merve Sibel SİLİ

“Simit” parasına “hisse” al

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şöyle peynir domates eşliğinde taş fırın sokak simidini kim sevmez ki? Yanında bir de tavşan kanı çay ile “Yeme de yanında yat” derler. Ama ben size başka bir şey diyeceğim.

“Yeme yatırım yap”…

Simit fiyatlarına en son Aralık 2022’de zam yapılmıştı ve 4 TL’den 5 TL’ye yükselmişti. Şimdi ise 10 Lira. Ocak ayında zam furyası başlayınca ne olur bilinmez.

Evde kahvaltı yapamadan işe gidenler…

Bu sözlerim bilhassa size, iş yerinde her gün simit alıp yemek yerine Borsadan beton, çimento hissesi alın geleceğiniz için.

Yatırımlar küçük küçük başlar, kar topu gibi büyür. 10 liralık simit almak yerine 5 iş gününde simit parası olan 50 lira ile hisse alsanız geleceğinize yatırım yapmış olursunuz.

50 liralık hisseden ne olacak?demeyin. 1 Ayda 200 Lira eder. Sürekli bu şekilde hisse alımına devam etmeniz halinde bütçenizi sarsmadan yatırımlarınız artar.

Beton; dayanıklılığı, ekonomik oluşu, kullanım kolaylığı ve istenilen niteliklere ulaşma özelliği ile dünyada en çok kullanılan yapı malzemesi. Tüm dünyada çimento üretimi de artıyor.

Hazır Beton, Çimento, Agrega gibi ürünler kentsel dönüşümde en ihtiyaç duyulacak malzemeler. Türkiye 3.Çeyrek’te yüzde 5,9 Büyüdü. Pekien hızlı büyüyen sektör bilin bakalım hangisi oldu?

İnşaat…

Türkiye’de istihdama en büyük katkıyı veren ve 200’ün üzerinde alt sektöre talep sağlayan, ekonomide lokomotif görevi üstlenen inşaat sektörü, yüzde 8,1 ile Türkiye ekonomisinin üstünde bir oranda büyüdü.

Pek çok sebeple birlikte inşaatın bu kadar büyümesinde Kahramanmaraş depremlerinin ve kentsel dönüşüm çalışmalarının da etkisi oldu. 11 ili etkileyen depremde yeni konut ihtiyacı doğmuş oldu.

Simit alma hisse al” dememdeki sebep de aslında bu.

Şimdi diyecekseniz ki, e borsa yükseldi daha da yükselir mi?

Yükselir… 25 Aralık pazartesi günü Noel olduğu için, Borsa İstanbul’da 22 Aralık itibari ile hafif bir gerileme olabilir.Borsa İstanbul 2023 Ocak ayına 5 bin puan seviyesinde girdi. 8 bin puan seviyelerinde seyrediyor. Bana göre, Borsa çoktan 9 bin puanı aşardı da İsrail-Hamas çatışması, jeopolitik riskler borsayı etkiledi. Ancak şunu söyleyebilirim ki, Jeopolitik risklerin tırmanmaması halinde 2024 yılında BIST 100 endeksi 12 bin puanı test edecektir.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir, öngörü paylaşılmıştır.

Merve Sibel SİLİ
Ekonomi Editörü

“Simit” parasına “hisse” al

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 4 Aralık 2023, 16:54

    Harika küçük küçük paralarla alınan hisseler zamanla büyük yatırımlara dönüşebilir…

    Cevapla
Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!