Prof. Dr. Onur Yaprak

Hiç bir lezzet ölümü göze almaya değmez

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğada 5.000 civarı yabani mantar tipi vardır bunların yaklaşık 100 civarı zehirli diye nitelendirdiğimiz toksin içeren mantarlardır. Zehirlenmeye yol açan 12 farklı toksin çeşidi olduğu bildirilmiştir. Bu toksinlerin en zararlısı amatoksin olup zehirli mantarların en zararlısı olan amanita phalloides (ülkemizde köy göçüren olarak bilinir) türü mantarlarda bulunur. Mantar zehirlenmelerine bağlı ölümlerin %95’inden bu toksin sorumludur. Maalesef amatoksinler pişirilmeyle de yok edilemezler. Mantar zehirlenmeleri, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görülür. Her yıl yüzlerce insan mantar zehirlenmesi nedeniyle acil servislere başvurmakta bu hastalardan onlarcasının yoğun bakım ihtiyacı veya organ nakli ihtiyacı olmakta maalesef bir kısım hasta bu yüzden hayatını kaybetmektedir.

Mantar zehirlenmesinde gelişen rahatsızlık grupları arasında en sık görülenleri; Bulantı, kusma ve ishal gibi gastrointestinal sorunlar ile halsizlik, terleme, çarpıntı, yüz ve boyunda kızarma, huzursuzluk, şuur bulanıklığı, sersemlik, kas güçsüzlüğü gibi sinir, beyin ve kas dokularının etkilemesine bağlı sorunlardır.

Şikayetlerin ortaya çıkma süresine göre mantar zehirlenmeleri, erken ve geç belirti gösterenler olarak iki gruba ayrılır. Erken belirtiler ilk 2 saat, geç belirtiler ise 6 saatten sonra ortaya çıkar. Erken başlayan şikayetler ile ortaya çıkan zehirlenmeler genellikle daha hafif seyreder ve 24 saat içinde kendiliğinden düzelme oranı yüksektir. 6 saat sonra başlayan şikayetlerin daha ciddi sorunlara yol açma olasılığı da artar. Eğer karaciğer hasarı meydana gelecekse bu durum genelde zehirlenmenin üçüncü gününden sonra başlar ki bu hastaların bir kısmı iyileşse de yapılan tüm tıbbi ilaç tedavilerine rağmen bu hastaların yüzde 30’u maalesef kaybedilmektedir. Bazı hastalarda ise karaciğer nakli gerekmekte şanslı olan hastalara organ bulunarak hayata tutunması sağlanmaktadır.

Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek çok zor olduğundan yabani mantarlar toplanıp yenilmemelidir. Hiç bir lezzet ölümü göz önüne almaya değmez. Bunun yerine ambalajlı satılan kültür mantarları tercih edilmektedir.

Prof. Dr. Onur YAPRAK
Genel Cerrahi Uzmanı

Hiç bir lezzet ölümü göze almaya değmez

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!