Prof. Dr. Onur Yaprak
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. Yazı
  4. Karaciğer nakli kimlere yapılıyor?

Karaciğer nakli kimlere yapılıyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karaciğer vücudumuzdaki en büyük ve kanlanan organ olup ağırlığı ortalama olarak kişinin kilosunun %2’sine tekabül eder. Karaciğeri olmazsa olmaz yapan önemli görevlerinden başlıcaları; yediğimiz besinlerle alınan karbonhidrat, protein ve yağların birçok kimyasal işlemden geçirilip metabolizmasının sağlanması ve vücutta kullanılır hale getirilmesi, safra üretimi ve salgılanması, ağız yoluyla alınan ilaçların ve kimyasal maddelerin zararlı etkilerinin temizlenmesi, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan pıhtılaşma faktörlerinin üretilmesidir. Karaciğerin bu görevlerini yerine getirememesi ise karaciğer yetmezliği olarak adlandırılır. Karaciğer nakli hastalanmış olan karaciğerin ameliyatta tamamen çıkarılıp, yerine kadavra donörden alınan tam bir karaciğer veya canlı donörden alınan parça karaciğerin nakledilmesi işlemidir.

Peki Karaciğer Nakli Gibi Büyük Bir Ameliyatı Hangi Hastalara Yapıyoruz?

  1. Karaciğeri yetmezliği gelişen kişiler: Bu kişilerde yetmezlik akut yani ani gelişmiş olabileceği gibi, kronik yetmezlik yani yıllardır hasta olan bir karaciğer zemininde de gelişmiş olabilir. Bu durumda karaciğer yukarıda saydığımız görevlerini yerine getiremez. Akut yetmezliğe yol açan sebeplerin başında bazı virüsler, mantar veya ilaç zehirlenmeleri gelmektedir.
  2. Karaciğerin de ilerlemiş siroz olan hastalar: Karaciğer sirozuna yol açan sebeplerin başında hepatit B, hepatit C, alkole bağlı olan veya olmayan karaciğer yağlanmaları gelmektedir. Her karaciğer sirozunda nakil yapmıyoruz, bunun için siroza bağlı hastanın karaciğer fonksiyonlarının bozulmuş olması, karnında ve bacaklarında idrar söktürücü ile atılamayan sıvı birikimi ve ödem gelişmesi, sarılığın gelişmesi, yemek borusunda varis gelişmesine bağlı tekrarlayan kanamalar olması, kasların erimesi, şuur bulanıklığı gelişmesi gibi birçok bulgudan bir veya bir kaçı olduğunda karaciğer nakli öneriyoruz.
  3. Bazı tip karaciğer kanserleri: Karaciğerde kanser gelişmesi durumunda karaciğer nakli ancak bazı kriterleri karşılayan hastalara yapılabiliyor, kanserin tipinin karaciğer nakli olabilen tip olması karaciğer dışına yayılmamış olması en önemli kriterlerdir.
  4. Karaciğerin otoimmun dediğimiz bağışıklık sistemindeki hatalar sonucu hedef haline geldiği hastalıklar.

5. Çocukluk çağında genetik geçişli bazı metabolik hastalıklar.

Prof. Dr. Onur YAPRAK
Genel Cerrahi Uzmanı

Karaciğer nakli kimlere yapılıyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!