Prof. Dr. Onur Yaprak
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. Yazı
  4. Karaciğer yağlanmasına bağlı sirozda korkutan artış

Karaciğer yağlanmasına bağlı sirozda korkutan artış

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karaciğer yağlanması alkole bağlı olan ve olmayan olarak 2 ye ayrılır. Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması demek için karaciğerde en az %5 oranında yağlanma olmuş olması, yağlanmaya yol açacak ilaçların ve diğer kronik karaciğer hastalıklarının dışlanması gereklidir. Karaciğer yağlanması basit yağlanma diye nitelendirdiğimiz durumdan karaciğerde hücre harabiyetine  ve iltihaba yol açmış NASH  diye isimlendirilen hastalığa kadar geniş bir spektrumu içerir.

Karaciğer yağlanması olan kişilerin %20’sinde NASH gelişir. Karaciğer yağlanmasının sıklığı  ülkeden ülkeye değişmekle birlikte ülkemizde her 100 kişiden 30’unda karaciğer yağlanması mevcuttur.  Daha ciddi bir durum olan iltihaplı karaciğer yağlanması yani NASH hastalığı ise toplumun %1.5-6.4’inde mevcuttur (Her 20 kişiden 1’i). NASH hastalarının %25’inde karaciğerde sertleşme  gelişirken %10 kadarında ise olay yıllar içinde siroza ilerler. Siroz gelişen hastaların ise %7’sinde karaciğer kanseri gelişir.  Yani basit bir yağlanma ile başlayan hasar yıllar içinde siroz ve hatta kansere kadar giden ölümcül sorunlara yol açabilmektedir. Bu rakamlar ülkemiz nüfusuna uyarlandığında 10 yıl sonra maalesef 300-400 bin insanımızda siroz gelişmiş olacak.

Peki yağlanmaya bağlı siroz hastalığı toplumda neden artışa geçti?

Diyabet, obezite, kolesterol yüksekliği  gibi sorunları olan kişilerde karaciğer yağlanması  görülme oranı %40-80 civarına çıkmaktadır. Diyabeti olanların 1/3 ila 2/3’ünün karaciğeri yağlıdır. Obezite de aynı şekilde dünyada gittikçe artan bir sorundur. Vücut kitle indeksi 35’in üzerindeki bireylerin %90’ında karaciğer yağlanması mevcuttur . Bu sorunların toplumda artması yağlı karaciğer hastalığında parelel olarak artışa yol açmaktadır. ABD de yapılan modelleme çalışmasında ,2035 yılına kadar diabet hastası sayısında %55 lik bir artış olacağı, şişman nüfus oranının %50 ye ulaşacağı ve tüm bunlar karşılığında 2030 yılında karaciğer yağlanmasına bağlı siroz hasta sayısında %168, karaciğer kanseri gelişmiş hasta sayısında ise %137 oranında artış olacağı tahmin edilmektedir.

Prof. Dr. Onur YAPRAK
Genel Cerrahi Uzmanı

Karaciğer yağlanmasına bağlı sirozda korkutan artış

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!