Prof. Dr. Onur Yaprak

Karaciğere en faydalı 11 besin

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karaciğer vücudumuzdaki en büyük ve kanlanan organ olup ağırlığı ortalama olarak kişinin kilosunun %2’sine tekabül eder. Karaciğerin önemli görevlerinden başlıcaları; yediğimiz besinlerle alınan karbonhidrat, protein ve yağların birçok kimyasal işlemden geçirilip metabolizmasının sağlanması  ve vücudda kullanılır hale getirilmesi, safra üretimi ve salgılanması, ağız yoluyla alınan ilaçların ve kimyasal maddelerin zararlı etkilerinin temizlenmesi, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan pıhtılaşma faktörlerinin üretilmesidir.

Karaciğer yağlanması her 3 kişiden 1’ini etkileyen ve sıklığı dünyada gün geçtikçe artan bir sorun haline gelmiştir. İşlenmiş birçok katkı maddesini içeren hazır besinlerin,glukoz şurubunun, früktozun yaygın kullanımı, fastfood, hareketsizlik, obezite, diyabet, yüksek kolesterol modern çağın hastalığı olan karaciğerde yağlanmayı da beraberinde getirmiştir.

Türk halkı özelinde konuşacak olursak, erkeklerde 100 santimetre bel çevresi, kadınlarda ise 85 santimetre üzerinde bel ve karın çevresi kişide bir karaciğer yağlanması olup olmadığını tahmin ettirir.

Karaciğerde yağlanma saptanan kişilerde vücut ağırlığının yüzde 10 kadarını verecek bir diyet ve egzersiz programı ile yağlanma giderilebilmektedir. Karbonhidrattan zengin gıdaları,fastfood ürünlerini, doymuş yağ içeren gıdaları azaltılıp  akdeniz tipi beslenmeye geçilmesi önerilir. Akdeniz diyeti meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, bakliyat, fındık, zeytinyağı, balık ve az miktarda yüksek kaliteli süt ve etten oluşur.

Karaciğere en iyi gelen 11 besini sizler için bir araya getirdik. Karaciğere iyi gelen besinlerin ortak özelliği antioksidan içermesi, E vitamini yada glutatyon depolarını artırıyor olmasıdır. Bu besinler;

1.Kahve: İltihaplanmayı azaltırken karaciğerdeki antioksidan seviyelerini arttırır. Karaciğerde sertleşmeyi azaltır. Ayrıca karaciğer hastalığı, kanser ve yağlı karaciğer geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olur. Günde 3-4 fincan içilmesi tavsiye edilir.

2.Turpgiller: Brokoli, lahana, karnıbahar, turp, şalgam, gibi. Karotenoid (beta-karoten, lutein), vitamin C, E, K, folat ve mineraller gibi besin bileşenleri açısından  zengin olup iyi bir posa kaynağıdır. Buna ek olarak glukozinolatlar olarak bilenen kükürt içeren kimyasalları içermektedir. Bu kimyasallar  acı tat ve aromadan sorumludur

3.Yeşil yapraklılar: Ispanak, tere, roka: Bunlarda yine acı aromadaki sebzelerdir. E vitamini açısından zengindirler ayrıca glutatyon depolarını artırarak detoksa yardımcı olurlar.

4.Fındık, çiğ badem: Fındık omega 9, çiğ badem ise E vitamini yönünden zengindir. Hergün 30-40 gram tüketilmesi antioksidan görev yapar. Karaciğere de iyi gelir.

5.Balık: Omega-3 açısından zengin yağlı balık yemenin karaciğer için birçok faydası vardır. 2016 yılında yapılan bir analiz, omega-3 yağ asitlerinin alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı veya alkolsüz steatohepatiti olanlarda karaciğer yağını ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı olduğunu buldu

6. Zeytinyağı:Araştırmalar, zeytinyağı tüketiminin karaciğerdeki yağ seviyelerini düşürmeye, kan akışını artırmaya ve karaciğer enzim seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

7. Sarımsak:Antioksidandır.Kükürt içeririr  ve glutatyon depolarını yükseltir.

8.Zerdeçal: Zerdeçaldaki aktif bileşen olan kurkumin, güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir ve karaciğer sağlığı için faydaları olduğu gösterilmiştir. Çalışmalar, zerdeçalın sadece 8 hafta sonra karaciğer enzimlerinin kan seviyelerini ve karaciğerdeki yağ miktarını azalttığını bulmuştur

9. Enginar: Bir çok faydası olan enginar karaciğerinizden zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olan safra üretimini artırır . Bilim adamları, enginarda bulunan  antioksidanların (sinarin ve silimarin, quercetin, kolin ve C vitamini)  bu faydalardan sorumlu olduğunu düşünüyorlar . Kolin çok kuvvetli bir antioksidan olan klorojenik asid öncüsüdür. Yağlı karaciğer hastalığı olan 90 kişide yapılan bir deneme, iki ay boyunca günde 600 mg enginar özü tüketmenin karaciğer fonksiyonunu iyileştirdiğini ortaya koydu.

10. Koyu renkli meyveler: Yaban mersini, ahududu ve kızılcık, avakado, üzüm dahil olmak üzere pek çok koyu renkli meyve , karaciğeri hasardan korumaya yardımcı olabilecek polifenol adı verilen antioksidanlar içerir.

11.Yulaf ezmesi: Zengin lif kaynağı olan yulaf beta glukan içerir. Beta glukan deneysel çalışmalarda karaciğere faydalı bulunmuş aynı zamanda LDL kolesterol ve kilo verme üzerine de yulaf ezmesinin faydaları olduğu belirtiliyor.

Prof. Dr. Onur YAPRAK
Genel Cerrahi Uzmanı

Karaciğere en faydalı 11 besin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!