Prof. Dr. Onur Yaprak

Karaciğerinizi temizlemek için glutatyon üreten besinler tüketin

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karaciğer içinde yüzlerce kimyasal olayın gerçekleştiği vücudun en büyük organıdır. Karaciğerin ortalama ağırlığı kişinin vücut ağırlığının yüzde 2’sine tekabül eder. Vücuda alınan tüm besinlerin, içecek ve ilaçların kimyasal işlemlerden geçirilmesi, protein,karbonhidratların ve yağların metabolize edilmesi, zararlı toksinlerin vücuttan atılması karaciğerin en önemli görevleridir. Tüm bu işlevler bizler farkına varmadan kusursuz bir şekilde işlemektedir. Fakat yıllar boyu sağlıksız bir şekilde beslenme, alkol, ilaç tüketimi gibi karaciğeri yoran kötü alışkanlıklar zamanla karaciğerde tahribata ve hastalıklara yol açar. Bu hastalıkların başlıcaları karaciğerde yağlanma, siroz ve kanser gelişimidir. Tüm bu hastalıklardan korunmanın ve karaciğeri toksinlerden temizlemenin yolu ise çok basittir ve karaciğere dost besinler tüketmekle sağlanabilir.

Karaciğeri Koruyan Sır Glutatyonda Gizli

Glutatyon karaciğerde üretilen ve karaciğerin detoks kabiliyetini sağlayan esas aminoasittir. Glutatyon deposu dolu bir karaciğer bir çok toksinle daha kolay başa çıkabilir. Yaşlanmaya ve beslenme yetersizliğine bağlı zamanla glutatyon depoları azalır. Peki karaciğerin glutatyon depolarını yükseltmek için hangi besinleri tüketmeliyiz?

Vücudumuzun glutatyon depolarının yüksek tutulmasını sistein, sülfür, selenyum, C vitamini içerikli gıdalar ile sağlayabiliriz. Glutatyon yapımında sülfür önemli bir mineraldir. Sülfür metionin ve sistein içeren yiyeceklerde doğal olarak bulunur. Bu yiyecekler içinde kırmızı et, balık ve tavuk eti, brokoli, lahana, karnabahar, sarımsak, soğan,peyniraltı suyu en önemlileridir. Çilek, turunçgiller, papayalar, kivi ve dolmalık biber gibi C vitamini yönünden zengin besinler de glutatyon depolarını dolduran yiyeceklerdir. Yine selenyumda glutatyon üretimi için esas minerallerden birisidir. Brezilya cevizi, ton balığı, sardalya, somon gibi balıklar, yumurta, süzme peynir, karaciğer, ayçiçeği çekirdeği,esmer pirinç, buğday,soğan,sarımsak,mantar selenyum açısından zengin besinlerdir. Brezilya cevizinin yüksek selenyum içeriği nedeni ile günde 3-4 taneden fazla tüketilmesi önerilmez.

Ispanak, avokado, kuşkonmaz ve bamya gibi besinler ise direk glutatyon içerirler ancak bu besinlerin saklanması ve pişirilmesi esnasında glutatyon seviyeleri düşebilir.

Zencefilgiller ailesinden olan zerdeçal isimli bitki ise baharat olarak yemeklerde kullanılır ve içerdiği kurkumin glutatyon sağlayıcısıdır. Yine silimarin isimli maddeyi içeren devedikeni bitkisi de karaciğerde glutatyon düzeylerini artıran bir besin takviyesidir.

Son olarak şunu vurgulamakta fayda var. Vücudumuz için gece gündüz faaliyet halinde olan karaciğerimize yapacağımız en büyük yardım sağlıksız olarak nitelendirdiğimiz besinlerden ve içeceklerden uzak durmaktır. Zararlı beslenme tarzı bırakılır ve akdeniz tarzı bir beslenme alışkanlığına geçilirse karaciğerin üzerindeki detoks yüküde azalır.

Prof. Dr. Onur YAPRAK
Genel Cerrahi Uzmanı

Karaciğerinizi temizlemek için glutatyon üreten besinler tüketin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!