Prof. Dr. Onur Yaprak

Karaciğerinizin hasta olduğunu gösteren 5 bulgu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gözlerde sararma, bacaklar ve karında su toplaması, kaşıntı, şuur bulanıklığı ve kanlı kusma meydana geldiğinde mutlaka doktora başvurulmalı.

Karaciğer vücudumuzdaki en büyük ve kanlanan organ olup ağırlığı ortalama olarak kişinin kilosunun %2’sine tekabül eder. Karaciğeri olmazsa olmaz yapan önemli görevlerinden başlıcaları; Kan şekerinin düzenlenmesi için glikojen depolanması, proteinlerin, kolesterol ve trigliserid gibi yağların üretimi ve metabolizmasının sağlanması, safra üretimi ve salgılanması, bilurubin ismini verdiğimiz alyuvarların parçalanması sonucu oluşan maddenin işlenmesi ve atılması, bazı vitaminlerin ve minerallerin depolanması, ağız yoluyla alınan ilaçların ve kimyasal maddelerin zararlı etkilerinin temizlenmesi, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan pıhtılaşma faktörlerinin üretilmesidir. Özetle karaciğerimiz vücudumuzdaki tüm kimyasal olayların gerçekleştiği bir fabrika gibi çalışmaktadır. Karaciğerimizin hastalıklarının en önemlileri karaciğerde hepatit, siroz ve kanser gelişmesidir.

Karaciğerin siroz veya akut hepatit gibi bir nedenle hasarlanması sonucu işlevlerinin bir kısmını veya tamamını yerine getirememesi durumunda vücudumuz bazı sinyaller vererek karaciğerimizde sorunlar olduğunu ortaya koyar. Karaciğer hastalığı işaretlerinin biri ya da bir kaçı veya tamamı aynı anda gözlenebilir.

Protein üretiminin bozulması sonucu karında ve bacaklarda su toplanması ve ödem oluşur, karın ve bacaklar şişer. Bilirubinin işlenmesi ve atılmasındaki bozukluk sonucu gözlerde ve tüm vucudda sararma ortaya çıkar böyle bir durumda idrar rengi de koyulaşır. Kaslar eririr. Özellikle karın bölgesinde cilt altında varisler görünür hale gelir. Amonyağın karaciğerde temizlenememesi nedeniyle şuur bulanıklığı ortaya çıkar ki bu durumdaki hastalarda genellikle kötü bir nefes kokusuda bulunur. Kanın pıhtılaşma süresinin uzamasına bağlı olarak ciltteki kanamalara bağlı ekimoz dediğimiz morluklar gelişir. Safra tuzlarının birikimi ve cilt kuruluğu neticesi kaşıntı olur. Kaşıntı özellikle geceleri artar ve el içi ve ayak tabanında daha fazladır.

Bu bulgulara sahip kişilerin mutlaka doktora başvurması mevcut bir karaciğer hastalığının erken teşhisi yönünden son derece önemlidir. Karaciğer hastalıklarında teşhisin erken konulması tedavinin başarısını artırmaktadır.

Prof. Dr. Onur YAPRAK
Genel Cerrahi Uzmanı

Karaciğerinizin hasta olduğunu gösteren 5 bulgu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!