Prof. Dr. Onur Yaprak

Pankreas kanseri en çok mide rahatsızlığı ile karışıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pankreas karın üst boşluğunda mide arkasında yer alan ortalama 15-20 cm uzunluğunda ve 70 gram ağırlığında bir organ olmakla beraber çok önemli görevleri yerine getirmektedir. Temel görevi yiyeceklerle beraber aldığımız karbonhidrat, protein ve yağların sindirimi için enzimler ve insülin,glukagon gibi kan şekeri ayarlanmasını sağlayan hormonlar salgılamaktır. Sağlıklı bir pankreasa sahip olmak yaşam kalitesi için son derece önemlidir. Pankreasın yetmezliğinde şiddetli yağlı ishal ile kendini gösteren sindirim problemleri ve diyabet gibi hastalıklar ortaya çıkar fakat pankreasda gelişen hastalıkların en tehlikeli olanı pankreas kanseridir.

Pankreas kanseri tüm organ kanserleri içinde görülme sıklığı açısından 11.sırada iken kansere bağlı ölümlerde ise 7.sırada yer almaktadır. Görülme sıklığı her 100 bin kişide 5-12 arasındadır. Bu oran sadece 50 yaş üzeri insanlar açısından hesaplandığında 100 binde 38 dir. Pankreas kanserine zemin hazırlayan risk faktörleri arasında; sigara ve alkol kullanımı, ileri yaş, diabet, kronik pankreas iltihabı, yüksek ısıda pişmiş yağlı etten zengin ve fast food tarzında beslenme, işlenmiş nitrit içeren etler, genetik ve ailesel yatkınlık sayılabilir. Genetik ve ailesel faktörlerin etkisi %10’dur. Pankreasda gelişen kanserler birkaç farklı yapıda ve tipte olabilir ve pankreas bezinin farklı anatomik bölgelerinde gelişebilirler. Kanserin bezin içinde yerleştiği bölgeye göre farklı farklı şikayetlere yol açar.

Örneğin pankreasın baş kısmında gelişen kanserlerde sarılık gelişme olasılığı daha fazlayken pankreasın gövde kısmında yerleşen kanserlerde sırta vuran ağrı ve mide şikayetleri daha ön plandadır. Pankreas kanseri çok sinsi seyreden ve hızla yayılan bir kanserdir, öyle ki kanser tanısal hale gelmeden 6 ay önceki tomografi taramalarında bile görüntü vermeyebilir. Tanı konulduğunda maalesef hastaların ancak yüzde 20’sinde ameliyat olabilme şansı vardır. Bu yüzden çok erken evrede kanserin teşhis edilmesi hayati öneme sahiptir. Erken teşhis için bazı kanser ipuçları konusunda uyanık olunmalıdır. Pankreas kanserinin en önemli işaretleri kilo kaybı, özellikle 50 yaş sonrası yeni ortaya çıkan ve ailesel olmayan diabet gelişimi, gözlerde sararmayla kendini belli eden sarılık gelişimi, bulantı, şişkinlik, hazımsızlık, sırta vuran ağrı gibi şikayetlerdir.

Bir çok hasta şişkinlik, hazımsızlık gibi şikayetlerin her zaman mideden kaynaklandığı gibi yanlış bir düşünce ile bu bulguları görmezden gelmekte, olay ilerleyip kilo kaybı, sarılık gibi belirtiler eklendiğinde doktora başvurmaktadır. Pankreas kanserinde tedavide cerrahiye uygun olan hastalarda ameliyat yapmak ilk seçenek olmalıdır. Kanserin bağırsak yada karaciğere giden damarları tutması yada metastaz yapması gibi nedenlerle ameliyat şansı olmayan hastalarda kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerde diğer yöntemlerdir.

Prof. Dr. Onur YAPRAK
Genel Cerrahi Uzmanı

Pankreas kanseri en çok mide rahatsızlığı ile karışıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!