Oytun ES

Bitcoin ve Kripto Paralar için 2024 nasıl geçecek?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve kripto paralarda çok kötü geçen 2022 yılından sonra 2023 yılının yaraları sarmakla geçtiğini söyleyebiliriz. 2022 yılında 15 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin 2023 yılında 45 bin dolara kadar yükselerek yatırım enstrümanları içersinde yatırımcısının en çok yüzünü güldüren varlık oldu. Tabiki şu anda herkesin aklında aynı soru var; 2024 yılında Bitcoin ve kripto paralar ne yapacak?

Ben 2023 yılının kripto paralar için bir toparlanma, yaraları sarma yılı olacağını hep söyledim. Baktığımız zaman öyle de olduğunu görüyoruz. 2024 yılı ise Bitcoin ve kripto paralar için sihirli, altın bir yıl olacak. Bunun 3 tane ana sebebi var;

1- ETF FURYASI

2017 yılından bu yana ABD tarafında kabul ettirilmeye çalışılan spot Bitcoin ETF’leri hali hazırda geçtiğimiz hafta SEC tarafından onaylandı ve borsalarda işlem görmeye başladı. Bu gelişme oldukça önemli; Çünkü burada ciddi miktarlarda alım gelmesi bekleniyor. Hem alım yönünde talep isteği yaratması hem de kripto para adaptasyonunu genişletmesi açısından ETF hikayesi kripto paralar için yukarı yönlü bir ivme oluşturacaktır.

ETF’lerin sadece Bitcoin’le sınırlı kalmayacağını da bilmek lazım. Zaten hali hazırda Ethereum’la alakalı da spot ETF başvuruları yapılmış durumda. Büyük ihtimalle 2024 ilkbaharında Ethereum ETF’lerinin de kabul edildiğini göreceğiz. Bununla beraber hem Ethereum’da hem de altcoinlerde ciddi yukarı yönlü ataklar görmemiz mümkün.

2- İNMEYE BAŞLAYAN FAİZLER

2023 yılında özellikle ABD tarafında FED’ın hamleleriyle tepe noktalara çıkan faizlere tanıklık ettik. Ancak hem yükselen faizlerin bankacılık piyasası üzerinde yarattığı olumsuz etki hem de enflasyonun ciddi anlamda aşağı inmesiyle beraber 2024 ikinci çeyrekten sonra beklentiler FED’in artık faiz indirimine gitmesi yönünde. Bununla beraber de riskli piyasalara ciddi bir para girişi olması oldukça muhtemel. Bitcoin ve kripto paralar buraya girecek paradaki pastadan ciddi bir kısım alacaktır diye düşünüyorun.

3- BITCOIN HALVING

Bitcoin tarafında 4 yılda bir yaşanan ve madencilere verilen ödülün yarı yarıya azaldığı “Halving” süreci 2024 Nisan ayı sonunda gerçekleşecek. Bu yeni piyasaya giren Bitcoin arzının yarı yarıya azalması demek. Önceki halving süreçlerine baktığımız zaman halving gerçekleştikten ortalama 6 ay sonra Bitcoin ve altcoinlerde yukarı yönlü çok sert ataklar görüyoruz. Bu gelişmenin de Bitcoin ve altcoinlerde yukarı yönlü olumlu bir etki yaratacağınu düşünüyorum.

Genel olarak tabloya baktığımız zaman 2024 yılında Bitcoin ve kripto para yatırımcılarını güzel gelişmneler bekliyor. Her şey beklendiği gibi giderse 2024 yılı Bitcoin’de yeni zirvelerin geldiği ve birçok yeni yatırımcının kripto paralarla tanıştığı sihirli bir yıl olacak gibi.

Oytun ES
Kripto Para Uzmanı

Bitcoin ve Kripto Paralar için 2024 nasıl geçecek?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!