Saadet KARTI

Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi, yurt içinde üretilmiş veya ithal edilmiş mallar için, Bakanlık tarafından belirlenen ve ilan edilen kullanım ömrü süresince, üretici ya da ithalatçı firmaların sunmakla yükümlü olduğu montaj, bakım ve onarım hizmetlerinin, gerekli teknik personel, araç-gereç ve teçhizatı kapsadığını teyit eden, firmanın ismi ve merkez adresine göre hazırlanan bir belgedir.

Üretici veya ithalatçı firmalar, Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği’nin eki olan listede belirtilen her ürün grubu için, yine aynı listede belirlenen yer, sayı ve niteliklere sahip yetkili servis istasyonlarını, uygun teknik personelle donatmak zorundadırlar. Yönetmelik ek listesinde yer almayan veya listede olup da servis istasyonu gerektirmeyen mallar için Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi düzenlenmemektedir.

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi için yapılan başvurular, Bakanlık’ın internet sitesi üzerinden elektronik imza kullanılarak gerçekleştirilir ve yine elektronik imza ile onaylanır.

Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği’ne ekli listede bulunan malların üretimini veya ithalatını gerçekleştiren firmalar, ‘SSHYB İşlemleri‘ sayfası altında bulunan ‘e-SSHYB İşlemleri / e-imza İşlemleri’ bölümünden elektronik imza kullanarak yapacakları başvurular ile Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi’nin onayını almak zorundadırlar.

Belgelendirme işlemlerinde uygulanacak usul, esas ve izlenecek yol ile ilgili hususlar, ticaret.gov.tr’de Eğitim Filmleri linkinde yer alan e-SSHYB İşlemleri / Eğitim Filmleri’nde belirtilmiştir. Müracaat burada belirtildiği şekilde yapılır. Müracaat yapıldıktan sonra Bakanlıkça değerlendirilir ve uygun görülmesi halinde SSHYB, Bakanlık tarafından elektronik imza ile onaylanarak ilgili firmaya bildirilir.

Av. Saadet KARTI
TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi

Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!