Saadet KARTI

Tüketici Hakem Heyetlerinde bilirkişi ücretini kim öder?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hukuk Muhakemeleri Kanunu‘nun 323. maddesi ile yargılama giderlerinin kapsamı açıkça tanımlanmıştır. Bu çerçevede, Tüketici Hakem Heyetlerinin (THH) faaliyetlerine ilişkin olarak, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’unda yargılama gideri ifadesi kullanılmamıştır. TKHK’da yargılama gideri ifadesi yalnızca, 70. Maddenin 6. Fıkrasında yer almaktadır ve burada da tüketici aleyhine yargılama giderine hükmedilemeyeceği ifade edilmektedir.

Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvurularda tüketici, HMK’da belirtilen ve 492 sayılı Harçlar Kanunu uyarınca ödenecek yargılama giderlerinden aşağıda açıklandığı kapsamda muaf tutulmuştur. Şöyle ki; TKHK’nın 70/7 hükmü ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği’nin 29. Maddesi, tebligat ve bilirkişi ücretleri ile ilgili düzenlemeler içermektedir. THHY’nin 29. maddesi uyarınca, Tüketici Hakem Heyetine, tüketici tarafından yapılacak başvurularda, THH tarafından tüketici aleyhine verilen kararlarda tebligat ve bilirkişi ücretleri, TKHK’nın 82. maddesine göre, Bakanlık bütçesinden ayrılacak ödenek ile karşılanacaktır. Tüketici Hakem Heyetlerinde bilirkişi ücretlerinin ödenmesi konusu, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 70. Maddesinin 7. Fıkrası ve 82. Maddesi ile Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği’nin 29. Maddelerinde düzenlenmektedir. Bu konuda, tüketicilerin yargılama giderleri bağlamında karşılaştıkları mali yükümlülükler ve muafiyetler özellikle önem taşımaktadır. Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği’nin 29. Maddesi, tüketicilerin bilirkişi ücretlerinden muafiyetini açıklamaktadır. Özellikle, eğer başvuru tüketici aleyhine sonuçlanırsa, tebligat ve bilirkişi ücretleri Bakanlık tarafından karşılanır, bu da tüketiciyi ek mali yüklerden korur. Diğer yandan, başvuru tüketici lehine sonuçlandığında, bu ücretler karşı tarafça, kararın tebliğinden itibaren bir ay içinde ilgili vergi dairesine ödenir, böylece tüketici bu ödemelerden muaf tutulur. Eğer uyuşmazlık konusuz kalır ve karar verilmesine yer olmadığına hükmedilirse, tebligat ve bilirkişi ücretleri, feragat veya kabul beyanında bulunan tarafça ödenir. Eğer tüketici feragat ya da kabul beyanında bulunan tarafsa, bu giderler yine Bakanlıkça karşılanır.

Sonuç olarak, Tüketici Hakem Heyetlerinde bilirkişi ücretlerinin ödenmesi hususunda, tüketici bu ücretlerden sorumlu tutulmamakta ve bu durum, tüketici haklarının etkin bir şekilde korunmasına katkıda bulunmaktadır. Bu düzenleme, tüketicilerin hukuki süreçlerde karşılaşabilecekleri mali yüklerden korunmalarını sağlayarak, adil ve erişilebilir bir yargı sürecinin önünü açmaktadır.

Av. Saadet KARTI
TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi

Tüketici Hakem Heyetlerinde bilirkişi ücretini kim öder?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HaberBiyotik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!